Dieta bezkazeinowa i bezlaktozowa - niekoniecznie bezmleczna


Ja i mleko nie lubimy się od lat. Ja nie lubię jego - bo śmierdzi, ono nie przepada za mną i powoduje wysyp pryszczy. Nie wiem czemu tak jest, ale moje potyczki z mlekiem sięgają czasów gimnazjalnych i zdążyłam przyzwyczaić się do nich na tyle, że prawie nie płaczę za czekoladą.


O nietolerancjach pokarmowych pisałam już wcześniej i nie ukrywam, na tym zjawisku miał być oparty blog, bo wokół tej tematyki kręci się obecnie moje życie. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś/eś, zachęcam do przeczytania starszego wpisu, w którym opisuję jak stwierdzono u mnie nietolerancje, gdzie robiłam testy, ile to kosztuje i na czym polegał Test Krówkowy.

Alergie i nietolerancje białka mleka krowiego są obecnie zmorą. Każdy zna kogoś lub ma w rodzinie choć jedną osobę, która nie pije mleka, bo dzieją się po nim różne, dziwne rzeczy. Kiedy byłam jeszcze dzieckiem i zażerałam się radośnie batonikami na przerwach w szkole te dziwnostki obejmowały wieczne bóle brzucha, bulgoczącą fermentację i nieprzemijające uczucie zmęczenia. Apogeum nastąpiło w okolicach trzeciej klasy gimnazjum, a ten dzień pamiętam, jakby to było wczoraj - na śniadanie płatki na mleku, w szkole czekolada, u babci zupa mleczna z konfiturą, po powrocie do domu znów płatki. W nocy podczas spaceru z łazienki zemdlałam przed swoim pokojem, przytomność odzyskując jakieś 3 cm nad ziemią, na chwilę przed uderzeniem w panele niczym worek kartofli. To zapaliło czerwoną lampkę i razem z matulą stwierdziłyśmy, że COŚ CHYBA JEST NIE TAK.

Moja mama jest bardzo ogarniętą osobą (tak mamo, wiem, że to czytasz) i od razu nakazała wyrzucić z diety wszystko co zawiera mleko. Po jakimś czasie okazało się, że pierwsze skojarzenie było słuszne, bo bulgotanie się skończyło i to był początek mojej historii jako Osoby z Nietolerancją Laktozy.Czym jest nietolerancja laktozy?:

Gwoli małego przypomnienia, bo w sumie nie każdy musi wiedzieć - laktoza to cukier, który znajduje się w mleku. Każdy ssak trawi ją za młodu, bo żywi się mlekiem matki i każdy, oprócz człowieka, traci zdolność trawienia po osiągnięciu dojrzałości. Laktoza jest rozkładana w jelitach przez enzym - laktAzę i niedostatek lub całkowity brak laktazy jest nazywany nietolerancją laktozy. Taki nierozkładany cukier ma paskudny zwyczaj fermentować w jelitach z wytworzeniem dużych ilości dwutlenku węgla. Tak więc można powiedzieć, że osoby z nietolerancją laktozy przyczyniają się do powiększenia dziury ozonowej.

Dieta bezkazeinowa i bezlaktozowa:

Jak ma to się jednak do tytułu? Po wykonaniu testów nie nietolerancje okazało się, że tak jak sądziłam jest reakcja na mleko i ser żółty, ale na twaróg czy kefir już nie. I to wydało mi się dziwne. No bo jak to, białko to białko, prawda? Ser żółty, śmietana, masło, ser pleśniowy, twaróg, jogurt, kefir - to wszystko są przetwory mleka, więc co je różni, że jeden robi mi krzywdę, a drugi nie? Jedyne logiczne wyjaśnienie to to, że to nie "mleko" uczula, a jakiś pojedynczy składnik mleka, na który jesteśmy wrażliwi. I że niekiedy podczas obróbki mleko traci ten jeden składnik, a powstające produkty stają się dla mnie bezpieczne. Uwierzcie lub nie, ale dla mnie, lat 22, ta świadomość to było coś.

Z tego wynika, że nie jest wcale tak, by nadwrażliwość na mleko wymuszała konieczność wyłączenia wszystkich jego przetworów. W idealnym świecie przeprowadzono by na nas testy alergiczne aby stwierdzić co jest tym problematycznym składnikiem, ale obserwacja siebie też jest jakimś wyjściem i to właśnie na jej podstawie wywnioskowałam, że w moim przypadku kłopotliwa może być kazeina. Po przekopaniu Internetu wdrożyłam fazę testów, a oto jej wyniki:


Ja, Osoba z Nietolerancją Laktozy i Kazeiny nie mogę jeść:
 • mleka w formie płynnej
 • mleka w formie sproszkowanej
 • jogurtów
 • serów żółtych (z małym wyjątkiem, o nim niżej)
 • serków wiejskich
 • śmietany
Wolno mi zażyć:
 • twaróg
 • kefir
 • ser Parmezan (tylko ten gatunek!)
 • masło (od zawartości tłuszczu min. 82%, ale lepiej je klarować - nigdy nie wiadomo)
 • serki homogenizowane z twarogu - jedynie firmowy serek Auchan
Nie sprawdzałam:
 • maślanki
 • serwatki
 • kwaśnego mlekaPrzytoczone produkty z listy dozwolonej są jednak zawsze sprawdzane przeze mnie pod kątem składu. Nie można ufać producentom i wierzyć na słowo, że masło jest masłem, ale o zawartości tłuszczu 60%. Podobnie jest z twarogiem mielonym, dostępnym w kubełkach - większość z nich zostaje "ochrzczona" mlekiem w proszku i śmietaną już na etapie produkcji. Kefiry natomiast to jakiś koszmar i nie będę komentować składu każdego z nich. Powiem tylko, że poziom sadzonych przeze mnie jobów w sklepie spożywczym jest i tak zbyt wysoki w odniesieniu do kału, jaki się produkuje. 

Jedyne wypróbowane przeze mnie kefiry, które rzeczywiście są kefirami, bez dodatków absolutnie żadnych:

 • Tola, Biedronka
 • Danone
 • Robico
 • Kefir Naturalny z Łap

Na koniec bardziej poważnie:

Warto jednak pamiętać, że jest różnica pomiędzy nietolerancją pokarmową, a alergią i wszystko, co powyżej napisałam nie sprawdza się w przypadku diety eliminacyjnej (w której wyrzucamy wszystkie produkty mleczne), którą koniecznie trzeba wdrożyć na przykład u dzieci ze skazą białkową - te słowa kieruję do mam obecnych i przyszłych. Jeżeli więc zauważyłyście, że Wasze dziecko ma objawy AZSu, kolki tak uporczywe, że nic nie działa, objawy nieżytu nosa czy świsty w drogach oddechowych - koniecznie zastosujcie dietę eliminacyjną u dziecka i siebie (jeżeli karmicie piersią).

Następny wpisNowszy post Poprzedni wpisStarszy post Strona główna

7 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis. Ja w przeciwieństwie do Ciebie uwielbiam mleko i nabiał pod każdą postacią. Niestety jedzenie go mi nie służy, choć bardzo go lubię :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja to w ogóle jestem zaskoczona tym, że istnieje tyle różnych dietach. Dlatego tak bardzo trzeba być ostrożnym, jeśli chodzi o dobór odpowiedniej diety dla siebie. Nie można przesadzać i nie można nabawić się żadnych problemów, z tego względu, że z czasem będą one po prostu szkodliwe dla całego organizmu. Nie wspomnę już o efekcie jojo.

  OdpowiedzUsuń
 3. 51 yrs old Administrative Officer Hermina Worthy, hailing from Picton enjoys watching movies like "Truman Show, The" and Photography. Took a trip to Ilulissat Icefjord and drives a Navigator. kliknij odniesienie

  OdpowiedzUsuń
 4. 51 year-old Sales Associate Florence Kesey, hailing from Oromocto enjoys watching movies like "Charlie, the Lonesome Cougar" and Paintball. Took a trip to Primeval Beech Forests of the Carpathians and drives a Ferrari 250 GT California LWB Prototype Spyder. przekieruj do tych gosci

  OdpowiedzUsuń
 5. 35 yr old Research Nurse Douglas Sandland, hailing from Picton enjoys watching movies like The Golden Cage and hobby. Took a trip to Mana Pools National Park and drives a T100 Xtra. Idz do tej stronie

  OdpowiedzUsuń
 6. Korzystacie z giełd internetowych oraz platform inwestycyjnych ? Poszukuje oraz badam temat i wydaję mi się, że warto skupić się na https://alebib.pl/allianz-market/. Co sądzicie?

  OdpowiedzUsuń
 7. To ja z kolei zastanawiam się na tym, w jaki sposób odpowiednio rozpocząć żywienie dziecka, dlatego zastanawiam się nad jakimiś ciekawymi opcjami. Nie wiem też, jakie konkretnie naczynia dla dziecka wybrać, ale wiele dobrego słyszałam o bambusowych naczyniach. Na pewno takie naczynia dla dzieci będą też jednocześnie ekologiczne. Korzystajcie, sprawdzajcie i z pewnością będziecie zachwyceni tym, co można znaleźć w ofercie różnych sklepów. Dla dziecka wybieram zawsze najlepsze produkty. Myślę, że trzeba takie wybierać.

  OdpowiedzUsuń